Erhvervsliv

Betina Svinggaard får Ridderkorset efter 20 år i byrådet

22-06-2026

Byrådsmedlem Betina Svinggaard er blevet ridder af Dannebrog. Mandag fik hun overrakt ordenen i byrådssalen for sine mange år med lokaldemokrati.

”Tænk, at der er nogen, som synes, at jeg er værd at give sådan en anerkendelse. Det er jeg meget stolt af," siger Betina Svinggaard.

”Det er vildt og en meget stor ære,” siger Socialdemokratiets medlem af Helsingør Byråd, Betina Svinggaard.

Helsingør Kommune har indstillet hende til ridder af Dannebrog for at have ydet en kæmpe indsats for kommunen, især forenings- og fritidslivet. Ved mandagens byrådsmøde fik hun overrakt ordenen.

Da Betina Svinggaard blev valgt ind første gang ved kommunalvalget i 2005, havde hun slet ikke forestillet sig, at hun stadig ville sidde i byrådet 20 år senere.

”Det havde jeg slet ikke forudset, men jeg bliver ved, fordi jeg stadig har noget at give af,” siger hun.

Farmor havde holdninger

Der blev ikke talt så meget om politik i barndomshjemmet, men det gjorde der hos Betina Svinggaards farmor og farfar. De var begge medlemmer af partiet, altså Socialdemokratiet. Hendes farfar arbejdede på værftet, så det var helt naturligt, når man kom fra arbejderkår.

”Min farmor gik hjemme, men hun havde holdninger, som hun helt klart prægede os med,” fortæller Betina Svinggaard.

Hendes farmor døde i 1999 og oplevede ikke sit barnebarn gå ind i lokalpolitik, men Betina lagde en rød rose på hendes grav, da hun kom på opstillingslisten.

”Og da jeg blev valgt ind, fik hun en hel buket,” fortæller Betina Svinggaard, der ofte sender sin farmor en tanke.

16 år at indfri valgløfte

I alle årene som byrådsmedlem har Betina Svinggaard haft plads i Idræts- og Fritidsudvalget. Idræt og især fodbold har altid fyldt meget i familien, hvor hendes mand, Henrik Svinggaard, er engageret i Borsholm Skibstrup Idrætsforening. Betina har bakket familien op fra sidelinjen og har kæmpet for alle kommunens foreninger og idrætsliv fra byrådssalen. Det tog dog 16 år, før byrådspolitikerens første valgløfte, en kunstgræsbane i Hellebæk, blev en realitet.

”Jeg har stadig en passion for idræt, både bredde og elite, og der er masser af arbejde at tage fat på,” siger hun.

Vigtigt at lytte

Det er dog ikke alle beslutninger, der er lige populære. Noget af det sværeste for Betina Svinggaard har været lukningen af Nygaard Skole og eller i 2010, hvor der skulle spares 200 millioner kroner på grund af en regnefejl.

For Betina er det vigtigt, at der bliver lyttet til borgernes argumenter, og det glæder hende, når hun kan se, at et forslag er blevet justeret efter de høringssvar, der er kommet ind.

Hun får også selv mange informationer fra det kæmpe netværk, som hun har i hele kommunen.

”Min far er sådan en, der kender alle. Da jeg var barn, kunne vi ikke gå ti skridt uden, at han mødte nogle, han kendte. Nu er det mig, der snakker hele tiden, men det er en fornøjelse, og jeg forsøger altid at give god tid til det,” siger hun.

Et stort skulderklap

Når Betina Svinggaard ser tilbage, er der mange andre resultater at være stolt af. Hun fremhæver først og fremmest Kulturværftet og senest skytternes nye hus, men også at hun nu er den, der har siddet længst tid i byrådet.

”Det er mærkeligt, at det nu er mig, der har været der længst, for tiden er gået ekstremt hurtigt, og jeg føler mig ikke gammel. Derfor er jeg også taknemmelig for, at folk stadig har lyst til at stemme på mig. Det er ikke en selvfølge,” siger hun.

Derfor er det også noget ganske særligt at modtage ridderkorset for indsatsen i byrådet.

”Tænk, at der er nogen, som synes, at jeg er værd at give sådan en anerkendelse. Det er jeg meget stolt af. Det er et rigtig stort skulderklap for den indsats, som jeg har brugt så mange timer på,” siger Betina.

Skal møde kongen

Som modtager af ridderkorset kan man komme i audiens hos kongen og sige tak. Det skal Betina Svinggaard den 9. november.

"Jeg glæder mig til at møde kongen. Det bliver spændende," siger hun.

Bagefter skal dagen fejres med frokost i København sammen med familien.

Fakta

Fra Helsingør Kommunes indstilling:

Betina Svinggaard har gennem en lang årrække ydet en kæmpe indsats for sin by og sin kommune.


Betina Svinggaard blev valgt til byrådet ved kommunalvalget 2005 og har siddet i byrådet lige siden. Hun har således konstant siddet i byrådet i snart 5 byrådsperioder.


Hun har gennem alle årene i byrådet arbejdet ihærdigt for udvikling af byen og kommunen med særligt fokus på forenings- og fritidslivet, som hun har en stor interesse i.


Dette viser sig i hendes lokale engagement, som går udover blot dette at sidde i byrådet og byrådets fagudvalg, og hvor hun derfor blev udpeget som kommunens repræsentant til bestyrelsen for Den selvejende institution Marienlyst Slot.


Hendes interesser og engagement har udmøntet sig i udpegning til fagudvalget for bl.a. idrætsområdet igennem alle 5 byrådsperioder.


Herunder har hun i 2 valgperioder været næstformand for det relevante udvalg.

Følg med i de seneste nyheder