Seniorliv

Grønnehaven fylder 20 år: Lilly har været med hele vejen

28-11-2024

I anledning af Plejehjemmet Grønnehavens 20-års jubilæum har vi interviewet Lilly Frøstrup Petersen, som har boet på Grønnehaven siden starten.

Lilly Frøstrup Petersen har boet i Kysthuset siden indvielsen. Hun fylder 70 dagen efter juleaften.

I november 2024 var det 20 år siden, at Plejehjemmet Grønnehaven åbnede. Det blev fejret med festivitas og flag.

Ikke mindre end tre beboere har boet på Grønnehaven siden indvielsen. Den ene er Lilly Frøstrup Petersen fra Kysthuset.

Hun blev født i Roskilde i 1954, men allerede som et-årig flyttede hun med sin familie til Skåne, hvor hendes far fik arbejde i Höganäs. Barndommen blev derfor tilbragt i Sverige, hvor Lilly lærte at tale flydende svensk – et sprog, hun stadig mestrer.

Senere flyttede familien til Helsingborg, hvor Lilly gik på Olympia- og Nikolai Skolen. Hun uddannede sig inden for handel og kontor. Efter at have mødt sin kommende mand på diskotek Maritza i Helsingør slog hun sig ned i byen, hvor hun arbejdede i butikker på Stengade – bl.a. i en smykkebutik og hos nogle af byens førende ostehandlere.

Lilly fik en datter og har i dag også to børnebørn. I begyndelsen af 2000-tallet fik hun så stort behov for hjælp, at hun flyttede ind på Plejehjemmet Hammershøj på Trækbanen i Helsingør.

Fra det gamle Hammershøj til Grønnehaven

I 2004 blev det gamle og faldefærdige Hammershøj udfaset, og Lilly flyttede til det nybyggede Grønnehaven. Hun fortæller:

På Hammershøj havde jeg hverken eget bad eller toilet. Jeg måtte gå ned ad gangen i morgenkåbe, og det brød jeg mig ikke om. Flytningen var en stor begivenhed, og jeg var nervøs for, om mine ting ville gå tabt. Men jeg var målløs, da jeg så min nye bolig – med stort badeværelse og moderne faciliteter."

Dengang blev maden tilberedt på afdelingen, og beboerne planlagde selv menuen en gang om ugen.

"Min livret er Osso Buco," tilføjer Lilly med et smil.

Det bedste ved at bo på Grønnehaven

Lilly sætter pris på det sociale liv på Grønnehaven, men også på muligheden for at trække sig tilbage:

Vi passer os selv, men kan få selskab, når vi har lyst. Vi hygger os omkring måltiderne, og nogle gange bliver vi siddende længe og pjatter. Intet er for stort eller småt at tale om. Det er som en lille familie – på godt og ondt."

Et særligt forhold har hun til social- og sundhedshjælperen Susanne Zajac, som hun har kendt helt tilbage fra tiden på Hammershøj.

"Jeg føler mig tryg ved Susanne. Vi kan tale om alt."

Lilly er glad for at tegne og der hænger mange små kunstværker på hendes vægge i den personlige bolig. Hun har endda været med på en særudstilling på Louisiana. Lilly ser en del fjernsyn og kan især godt lide TV Charlie:

"De har så mange gode serier."

Fredag er bingo-dag i dagcenteret, og hun deltager altid i plejehjemmets fester.

Lilly er også glad for at cykle med plejehjemmets rickshaw:

Jeg var ude for nylig. Vi kørte forbi Kronborg, Stengade og Sankt Annagade," fortæller hun.

Ønsker for fremtiden

Hvis hun kunne ændre noget, ville det være at få flere udflugter:

"Der var engang, vi havde en bus og selv tog på ture. Det var virkelig hyggeligt."

Lilly griner, når hun mindes en særlig juleaften:

Der var en sort labrador, Chilli, på besøg. Chilli stjal en hel flæskesteg fra afdeling H og kom løbende med den i munden! Vi andre måtte dele vores steg med de stakkels beboere, der var blevet snydt."

Social- og sundhedshjælper Susanne Zajac har arbejdet på Grønnehaven siden indvielsen i november 2004. Hun betegner Kysthuset som en rigtig god arbejdsplads. Hun har kendt Lilly i 22 år - siden tiden på Hammershøj.

Følg med i de seneste nyheder