Kandidatlister og valgforbund

På denne side se kan du se valgforbund samt en fortegnelse over godkendte kandidatlister og kandidater til kommunalbestyrelsesvalget den 16. november 2021.

Valgforbund

Luk alle
Åben alle

VF1:

  • Socialdemokratiet (A)
  • SF – Socialistisk Folkeparti (F)
  • Enhedslisten – De Rød-Grønne (Ø)

VF2:

  • Det Konservative Folkeparti (C)
  • Nye Borgerlige (D)
  • Liberal Alliance (I)
  • Dansk Folkeparti (O)
  • Venstre, Danmarks Liberale Parti (V)

VF3:

  • Radikale Venstre (B)
  • Alternativet (Å)

Kandidatlister

Hvis partiet opstiller efter partiliste, er det markeret med et tal ud for kandidaternes navne. De øvrige partier opstiller sideordnet.

Luk alle
Åben alle
  • Claus Christoffersen
  • Thomas Horn
  • Gitte Kondrup
  • Peter Poulsen
  • Lone Grønhøj Frandsen
  • Betina Svinggaard
  • Lene Lindberg
  • Silas Drejer
  • Daniel Boalth Petersen
  • Christian Thelin
  • Lars Rosenørn-Dohn
  • Palle Wørman
  • Harun Avdal
  • Thomas Hjalmar Mikkelsen
  • Jørgen Persson
  • Mads Sandholdt
  1. Christian Holm Donatzky, Helsingør
  2. Knud Mogensen, Tikøb
  3. Birgit Mørup, Helsingør
  4. Per Frank Povlsen, Helsingør
  5. Inge-Lise Candelaria, Helsingør
  6. Mogens Aarsleff Hansen, Espergærde
  7. Niels Frederiksen, Hellebæk
  8. Annette Steglich-Petersen, Hornbæk
  9. Noah Nevado, Helsingør
  10. Hanne E. Jakobsen, Snekkersten
  11. Poul Bernt Jensen, Snekkersten
  • Benedikte Kiær
  • Jens Bertram
  • Michael Mathiesen
  • Birgitte Bergman
  • Janus Kyhl
  • Arne Thorvald Koktvedgaard
  • Michael Lagoni
  • Kristina Kongsted
  • Thomas Kok
  • Gert Dyekjær
  • Birgitte Milling
  • Claus Birkelyng
  • Carol Krogstrup
  • Tom Pedersen
  • Olav Berntsen
  • Henrik Malmgreen
  • Henrik Carmel
  • Thomas Grauslund
  • Sarah Thorning Guldborg
  • Knud Vinther Hansen
  • Hanne Buur
  • Steen Boldsen
  • Per E. Thomsen
  • Ulla Kokfelt
  • René Schibler
  • Denise Rostgaard
  • Kenneth Kure
  • Jeanne Højstrøm
  • Margith Marie Jensen
  • Per Olsen
  • Peter la Cour
  • Bente Borg Donkin
  • Anders Wilsbech
  • Niels Mørup
  • Thorfinn Johansen
  • Dorthe Bjørn Andersen
  • Ole Bergmann
  • Jeppe Hauptmann
  • Nicholas Just Villadsen, Kvistgård
  • Kira Danholm, Snekkersten
  • Aishah Yatim, Helsingør
  • Jan Ilum, Helsingør
  • Claus Helge Nielsen, Helsingør
  • Nicklas M. Danholm, Snekkersten
  • Jimmy Jørgensen
  • Erban Jakobsen
  • Marlene Harpsøe
  • Freja Södergran
  • Rune Oliver Christensen
  • Stefan Warburg
  • Delvalle Villarroel
  • Lotte Lehnerskjold
  • Max Tranebæk
  • Erik Warburg
  • Betty Andersen
  • Niels-Christian Kjeldsen
  • Esther Warburg
  • Torben Elleboe
  • Randi Nielsen
  • Viggo Pedersen
  • Jens Kirkegaard
  • Ib Kirkegaard
  • Robert Christiansen
  • Mette Lene Jensen, Espergærde
  • Kari Jørgensen, Snekkersten
  • Morten Westergaard, Espergærde
  • Bjørn Cronquist, Helsingør
  • Helena B. Sanders, Helsingør
  • Christine S. Brun, Hornbæk
  • Mikael Heibrock Sørensen, Snekkersten
  • Freddy Jensen, Espergærde
  • Holger Søndergaard, Espergærde
  • Bettina Cronquist, Helsingør
  • Mads Jessen Jensen, Espergærde
  • Karin Andersen, Hornbæk
  1. Allan Berg Mortensen, Helsingør
  2. Jørgen Bodilsen, Helsingør
  3. Malthe Jacobsen, Helsingør
  4. Annette Frøhling, Helsingør
  5. Karin Claudia Steinberg, Espergærde
  6. Suzanne Schytt, Helsingør
  7. Hans Kjærgaard, Nygård
  • Mette Skamris
  • Helene Liliendahl Brydensholt
  • Morten Greve

Center for Kultur, Erhverv, Politik og Organisation

Stengade 59
3000 Helsingør
Telefon: 49 28 28 28
E-mail:kepo@helsingor.dk